Szanowni Państwo,
Podejmując wyzwanie jakim jest temat główny IV Konferencji SIODO 2020, Zarząd Stowarzyszenia zaprosił do dyskusji autorów, którzy w nietypowym czasie powszechnej epidemii, zastanowili się i opracowali wystąpienia w powiązaniu z występującym w RODO hasłem "usługa społeczeństwa informacyjnego" [art. 4 pkt 25 oraz motyw 21 i 32].
W opracowaniach, autorzy na bazie obserwacji, własnych doświadczeń, literatury i zdefiniowanych przypadków - dokonują rozważań i wstępnej diagnozy nowych, a także przyszłych zjawisk związanych ze Sztuczną Inteligencją i Internetem Rzeczy. Stawiają liczne pytania, podnoszą ważne aspekty społeczeństwa wysokich technologii, takich jak 5G, a w niedalekiej przyszłości 6G.
Autorzy zastanawiają się nad problemami świadomości informacyjnej obecnej rzeczywistości, wiedzy użytkowników o zaletach i wadach aplikacji monitorujących zachowania indywidualnych użytkowników.
Zdajemy sobie sprawę, iż podniesione problemy są szkicem lub wstępem do problematyki bardzo obszernej. Dostrzegamy problemy, które dziś jeszcze nie znajdują swego oparcia w przepisach prawa, normach moralnych i etycznych oraz edukacji powszechnej. Będziemy do nich powracać.
Kolejne ważne wyzwanie to:
"Filozofia Sztucznej Inteligencji czy Sztuczna Filozofia Internetu Rzeczy"? - Czy powstaje? Czy jest możliwa?
"Czy ultra-sprawny algorytm mając ciało posiada jeszcze... coś?" Ograniczenia, bezpieczniki, strażników, ocenę swoich działań?
Jak sobie z tymi zagadnieniami radzi świat akademicki, środowisko filozofów etyków, prawników, socjologów, duchownych, informatyków i specjalistów innych dziedzin nauki?
Odstępujemy w sposób celowy od prezentacji audio video, ufając, iż karta opracowania, wydruk - pozwoli Państwu na luksus pogłębionego zapoznania się z treściami, w zwolnionym nieco rytmie i z należną uwagą.
Pragniemy zachęcić wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z dorobkiem i pracami prelgentów.
Życzymy miłej lektury i przemyśleń.
Jarosław Feliński
Za Zarząd SIODO
LINKI DO PRAC ZNAJDUJĄ SIĘ PONIŻEJ
dr hab. Hanna Batorowska, prof. UP
Instytut Nauk o Bezpieczeństwie
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
„TRUDNE PYTANIA DOTYCZĄCE PRZYSZŁOŚCI
W BURZLIWYM ŚRODOWISKU INFORMACYJNYM”
Jarosław Feliński
Prezes SIODO
„CZY POTRZEBNE JEST NAM PRAWO ROBOTÓW?”
Jakub Styczyński
Dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej
zajmujący się nowymi technologiami
oraz ochroną danych osobowych
Prof. dr hab. Bogdan Stefanowicz
Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania
pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk
„SZTUCZNA INTELIGENCJA I ETYKA”
Dawid Czerw Członek Zarządu SIODO
Piotr Kitela Sekretarz Zarządu SIODO
„BEZPIECZEŃSTWO UŻYTKOWNIKÓW W PROTEGO SAFE”
Bogdanna Krupińska
Członek SIODO